Odpowiedni i umiejętny wybór hostingu ma kluczowe znaczenie dla każdej szanującej się strony internetowej, czy webmastera, który ma zamiar oferować projektowanie stron internetowych razem z hostingiem.

Najważniejsze są oczywiście parametry serwera takie jak:

powierzchnia dyskowa – ma znaczenie w przypadku posiadania ogromnej ilości stron, uczęszczane fora dyskusyjne potrafią szybko wykorzystać pojemność małych dysków na serwerze,

miesięczny transfer – podobnie jak w przypadku dysków jeśli nasze strony internetowe posiadają sporą odwiedzalność to tansfer zostanie szybko wykorzystany,

dostępność baz danych mysql – na potrzeby prostych małych firmowych stron bazy są zbędne ale jeśli prowadzimy serwisy ogłoszeniowe, fora dyskusyjne, portale społecznościowe to baza danych jest niezbędna,

obsługa php – to podstawowy język do programowania większych stron internetowych, można powiedzieć że jest niezbędny przy tworzeniu dynamicznych stron.


Jednak oprócz wyżyłowanych parametrów ważna jest też odpowiednia konfiguracja kupowanego serwera.
Obecnie jednak większość firm hostingowych oferuje w standardzie LAMP czyli Linux, Apache, MySQL i PHP, co wystarcza do działania większości serwisów internetowych.

Niestety niektóre firmy hostingowe mają bardzo niestandardowo ustawione serwery, przez co niektóre skrypty na stronach nie będą działały prawidłowo i będą wymagały specyficznych modyfikacji.

Bardzo ważny jest również uptime serwerów i dobry support w razie problemów. Warto nieraz zapłacić za serwer nieco więcej i mieć pewność że będzie on działał bez przerwy, przycinanie kosztów może spowodować że nasz serwer będzie jeden dzień na trzydzieści niedostępny dla użytkowników oraz reklamodawców.

Bardzo ważny jest też kontakt z firmą, w której kupujemy serwer ponieważ nic nam po serwerze z najlepszymi parametrami, jeśli będzie co chwilę niedostępny, a support będzie głuchy na nasze prośby i sygnały na temat ich usługi.

Po ostatnie oczywiście ważna jest cena. Nie przez przypadek piszę o niej na samym końcu. Jest to najmniej ważny aspekt.
Jeśli porównujemy dwie firmy hostingowe, często nie bierzemy pod uwagę wszystkich parametrów. Jest to poważny błąd.

Trzeba brać pod uwagę wszystko, dosłownie wszystko. Jeśli zależy nam na obniżeniu ceny serwera możemy wybrać firmę która ma serwerownie np. w Niemczech, gdzie ceny internetu są niższe, a jak wiadomo jest to lwia część ceny hostingu.