Podczas stawania przed tematem zakupu serwera VPS lub serwera dedykowanego niejednokrotnie rozważamy zakup serwera za granicą jednak…

… czy zastanawiałeś się kiedyś dlaczego serwery za granicą są tańsze niż w Polsce?

Nie ma za tym żadnego spisku, powodem tego są ceny internetu u naszego kochanego monopolisty. Dlatego niektóre polskie firmy hostingowe oferują swoje usługi na serwerach zagranicznych. Są to oferty dużo tańsze, jednak obarczone są pewnym ryzykiem i różnymi niedogodnościami.

Po pierwsze wszyscy z branży SEO wiedzą, że lokalizacja serwera ma niebagatelne znaczenie dla Google. Jeśli chcemy pozycjonować strony na lokalnym rynku czyli w polsce dobrze mieć IP z polskiej serwerowni, zarówno na stronie pozycjonowanej, jak i na ewentualnym zapleczu. Jest to tak zwana geolokalizacja.

Po drugie Ping czyli czas odpowiedzi serwera jest bardzo zależny od odległości między serwerem, a użytkownikiem. Tak więc użytkownicy z polski będą mieli spore opóźnienie jeśli serwery kupimy np. w stanach.

Po trzecie czasem może się zdarzyć, że przy dużym nasileniu ruchu na linii między krajem gdzie mamy serwer, a krajem gdzie mamy użytkowników łączę będzie padało. Nie jest to co prawda zbyt częste, ale też warto to brać pod uwagę przy wyborze kraju, w którym ma stać nasz serwer.

Ostatnio uruchomiłem kolejny serwer VPS w Polsce, ponieważ posiadałem kilka serwerów w stanach i nie byłem z nich zadowolony, już są zlikwidowane a wszystkie strony przeniesione na Polski hosting.

Powodem likwidacji serwerów w stanach były spore czasy odpowiedzi serwerów oraz problemy z długim czasem reakcji administratorów na usuwanie na szczęście sporadycznych awarii. Geolokalizacja nie miała akurat dla mnie żadnego znaczenia w przypadku niektórych serwisów dlatego zdecydowałem się na stany i prawie rok czasu wytrzymałem.

Osobiście polecam polskie firmy hostingowe z serwerami zlokalizowanymi w Polsce. W przypadku firm z prawdziwego zdarzenia zawsze ktoś odbiera telefon 😉 a to jest bardzo ważne aby nie rozmawiać z automatem, lub z formularzem.

Niejednokrotnie  firmy hostingowe oferują okres testowy, więc zawsze możemy wypróbować na co stać daną maszynę i serwerownię, stawiając tam adserwer lub system statystyk dla bardzo popularnej strony.

Myślę, że ten artykuł sprawi iż teraz bardziej świadomie będziecie wybierać hosting i zwrócicie uwagę na lokalizację serwera, by wybrać pomiędzy jakością, a ceną.